Justice, školství, doprava i nemocnice: BIM a software Proconom

Zákon o BIM se blíží konečnému znění před svou cestou do Sněmovny. Vláda ČR schválila v červenci aktuální verzi koncepce BIM a vypořádala se s připomínkami. V Proconomu vnímáme zvýšený zájem o služby BIM managementu a implementaci CDE v řadě veřejnoprávních organizacích a samosprávných celcích.

Vláda ČR aktualizovala koncepci zavádění BIM metodiky

V červenci 2024 vláda ČR schválila aktualizaci koncepce zavádění metodiky BIM (Building Information Modeling/Management), která bude hrát klíčovou roli v modernizaci stavebních procesů. BIM představuje přelomový přístup ke správě stavebních projektů zahrnující 3D modelování a komplexní správu dat o projektu v reálném čase. Cílem této koncepce je zvýšit efektivitu, transparentnost a udržitelnost veřejných a soukromých stavebních zakázek. Více informací k tématu Zákona o BIM najdete v článku Modernizace českého stavebnictví.

Zákon míří zejména na veřejné investory, a ti využívají výhod BIM a software Proconom již nyní na řadě významných investic.

 

Jak zvládnout přes šest desítek investičních akcí za 4,16 mld. Kč a mít o všem přehled? Ústecký kraj se rozhodl pro software Proconom

V druhé polovině letošního léta se podařilo zavést komplexní modulární software jako klíčový BIM nástroj na Krajském úřadu Ústeckého kraje. Kraje, který realizuje celou řadu významných investičních akcí v rámci Spravedlivé transformace a průběžný přehled o prostavěnosti, dodržování harmonogramu a workflow je pro investiční specialisty úřadu denní rutinou.

Škola Ústí nad Labem

Foto: SŠObŘeSl a ZŠ Ústí nad Labem. Zdroj: Ústecký kraj.

 

Aktivní využívání metodiky BIM společně s CDE Proconom přináší zefektivnění realizace veřejných stavebních projektů. Software v kraji využijí pro celou plejádu stavebních zakázek, kde je Ústecký kraj investorem. Pro zajímavost jde o investice do středoškolských areálů napříč všemi okresy za cca 1,85 mld. Kč, objekty krajských sociálních služeb za téměř 0,5 mld. Kč, liniové stavby a mosty za téměř 1,8 mld. Kč a do dvou kulturních stánků za 87 mil. Kč. Akce jsou plánovány s dokončením do roku 2030, většina však nejpozději do roku 2027.

Justice jde příkladem – dva nové areály ve dvou krajských městech

Zůstaňme ještě na severozápadě Čech. V krajském městě, Ústí nad Labem, se soudy a stání zastupitelství potýkají s nevyhovujícími kapacitami budov.

Foto: Justiční areál Bukov, Ústí nad Labem, vizualizace. Zdroj: MSP ČR a Arch.Design…

Se začátkem podzimu začala v místní části Bukov dlouho očekáváná stavba Justičního areálu Ústí nad Labem. Investorem je ministerstvo spravedlnosti a očekávané náklady na stavbu dosahují 2,25 mld. Kč, s termínem dokončením v roce 2027.

Ministerstvo využívá software Proconom také při přestavbě původních Žižkových kasáren v Českých Budějovicích, které se změní na moderní zázemí pro okresní soud a státní zastupitelství. Stavba je rozpočtována na 570 mil. Kč a s dokončením se počítá na konec roku 2026.

Žižkova kasárna ČB soud

Foto: Justiční areál Žižkova kasárna, České Budějovice. Zdroj: Metrostav.

Nemocnice? Ukázkový přínos metodiky BIM

Hradec Králové je znám jako město s výrazným otiskem éry prvorepublikových architektů. I místní fakultní nemocnice, dnes zřizovaná Ministerstvem zdravotnictví, vznikla jako moderní areál tehdy okresní nemocnice. Již je tomu ale téměř 100 let a její areál se mezitím výrazně rozšířil. I budovy z posledních 40 let však vyžadují modernizaci.

FN HK dostavba

Foto: Dostavba pavilonu Baštěckého FN HK. Zdroj: FN HK.

Pavilon profesora Bašteckého prochází stavebními úpravami za zhruba 230 milionů korun. Cílem je rozšíření kapacity ambulantní péče a stacionáře pro onkologické pacienty, vybudování centrální přípravny cytostatik a nové onkologické lékárny. Projekt začne v létě 2024 a dokončení se plánuje na rok 2026. Modernizace je financována převážně z prostředků EU prostřednictvím Národního plánu obnovy ČR.

Nemocnice mají složitou infrastrukturu zahrnující různé typy rozvodů (elektrické, datové, medicinální plyny) a specifické požadavky na stínění a ochranu před elektromagnetickým rušením (EMI). BIM umožňuje modelování všech těchto systémů a simulaci jejich fungování, zatímco CDE poskytuje platformu pro dokumentaci a sledování instalace a údržby všech systémů.

Centralizace dat zajišťuje ukládání a správu veškerých projektových dat. Všechny dokumenty, plány, modely a další informace jsou uloženy na jednom místě a jsou snadno dostupné všem účastníkům projektu. Zlepšení komunikace a spolupráce je zajištěno přístupem ke stejnému modelu a sdílení aktuálních informací s oprávněnými účastníky projektu. Všichni, od architektů po dodavatele a mohou efektivně spolupracovat. Více o možnostech nejen pro nemocnice na webu Proconomu.

Napište si o konzultaci


    Souhlasím se zpracováním osobních údajů

    Přišel vám článek užitečný? Sdílejte jej dál.